Skoraj vsak človek kdaj poje več, kot njegovo telo pravzaprav potrebuje. Včasih se je nekaterim dobrotam pač težko upreti. Ampak, kaj se zgodi če to ponovimo večkrat? Ko tolažbo in dobro počutje iščemo v hrani? Potem to postane eden od problemov sodobnega življenskega sloga, o katerem ne govorimo, koliko bi morali – kompulzivno prenajedanje!

 

Kompulzivno prenajedanje – sramota sodobnega človeka

Gnus, sram, krivda … Vse to so občutki, s katerimi se borijo vsi, ki trpijo zaradi te motnje. Ni čudno, da kompulzivno prenajedanje ni glih tema za popoldansko kavo.

Gre za motnjo hranjenja, za katero je značilen občutek izgube nadzora nad vnosom določenih (največkrat nezdravih) živil. Oseba tako lahko tudi ob odsotnosti občutka lakote v zelo kratkem času zaužije ogromno količino hrane, kar vodi v fizično nelagodje ter občutke krivde, sramu in strahu pred pridobivanjem telesne teže.

Nobenega dvoma ni, da lahko zaužitje hrane spodbudi tvorbo kemičnih snovi, ki izboljšajo naše razpoloženje. Nekatera živila z visoko vsebnostjo maščob, sladkorja ali soli povzročajo spremembe v možganih, podobne tistim, ki jih povzročajo droge. Ni čudno, da se ne moremo ustaviti po enem kosu čokolade

 

Hrana kot odvisnost

Ko uživate v sladki in mastni hrani, se v možganih izloča dopamin, ki je odgovoren za občutek sreče. Več hitre hrane kot pojeste, več dopamina se izloča. Težava je v tem, da sčasoma dopaminski receptorji otopijo, zato je za isti občutek potrebna večja količina.

Pri kompulzivnem prenajedanju gre pravzaprav za način soočanja z negativnimi čustvi, npr. stresom, tesnobo, žalostjo, jezo, strahom, dolgočasjem, osamljenostjo ali slabo samopodobo. Hrana postane sredstvo začasnega pobega iz neprijetne resničnosti in deluje kot droga, v kateri človek išče udobje in je nikjer drugje ne najde.

 

Cena popolnosti

Se spomnite filma z Nicole Kidman, v katerem so bile vse ženske popolne, lepe, nasmejane, dobre gospodinje in neskončno potrpežljive matere? Edina težava je bila, da niso bile ženske, ampak roboti. Dame in gospodje, predstavljam vam Stepfordove žene!

Čeprav gre le za film, si prizadevamo doseči ravno Stepfordovo popolnost in biti idealni v vsemu. Moramo uspešno balansirati med družinskim življenjem in kariero. Vsem smo na voljo od 0 do 24, z dvema mobilnima telefonoma v žepu in vključenimi GPS signali. Ne smemo pozabiti niti na lep in mladosten videz, ki je danes “must have”. Medtem ko delamo nadure in kortizol divja po našem telesu, otroke peljemo na štiri zunajšolske dejavnosti, poganjamo kolo in sproti odgovarjamo na sporočila, jemo hrano medtem ko tečemo na naslednjo obveznost … ni čudno, da iščemo udobje v piškotah, ki jih na skrivaj pojemo ob polnoči,  ko čakamo, da stroj umije perilo. Jutri zjutraj vsi od nas pričakujejo nasmeh na obrazu, malo se potolažimo z našimi kolegi kako stresno je življenje in ciklus gre od začetka.

 

Kompulzivno prenajedanje kot pobeg iz realnosti?

Pri nekaterih, žal ja. Vsak od nas išče načine za prenašanje stresa. Pogosto se dogaja, da samo saniramo težave, ne da bi razmišljali, kako jih rešiti. Hrana postane sredstvo za začasni pobeg iz neprijetne realnosti in deluje kot droga, v kateri oseba išče tolažbo, ki je ne zna najti drugje.

 

Posledice kompulzivnega prenajedanja

Pogosta posledica je debelost, ki lahko vodi v diabetes, visok krvni tlak, visok holesterol, bolezni srca in ožilja ter možgansko kap. Depresija, bolezni žolčnika, bolezni ledvic, artritis, spalna apnea, oslabljen imunski sistem in nekatere vrste raka so prav tako pogostejši kot pri ostali populaciji.

Nekateri ljudje se zaradi motnje izogibajo delu, šoli ali različnim socialnim aktivnostim. Občutki sramu, krivde in kesanja po epizodi prenajedanja vodijo v prikrivanje težav pred bližnjimi, zato pogosto tudi družinski člani in dobri prijatelji njihovega vedenja ne opazijo.

 

Kompulzivno prenajedanje & pomoč

Pred jedjo si vzemite trenutek za premislek in se vprašajte, ali ste zares lačni. Marsikdo pogosto jé iz navade ali dolgočasja in ne iz dejanske fiziološke potrebe. Prekinite stroge izključevalne diete, saj lahko popolna prepoved nekaterih živil (na primer vseh ogljikovih hidratov) povzroči, da se jih kasneje prenajeste.

Kadar si katero izmed prepovedanih živil zares močno zaželite, si dovolite pojesti manjšo količino. Izognite se preskakovanju obrokov in pazite, da vsak dan zadostite svojim kalorijskim potrebam. Uživanje premalo kalorij namreč upočasni metabolizem in ima tako ravno nasproten učinek od želenega- namesto da bi težo izgubili, jo boste začeli pridobivati.

Tudi vpeljava telesne aktivnosti v dnevno rutino lahko močno koristi, saj spodbuja nastajanje hormonov, ki povzročajo občutek sreče. Tako ne pomaga samo pri izgubi odvečne telesne teže, ampak tudi izboljša razpoloženje, zato se potreba po nezdravih mehanizmih soočanja s težavami marsikdaj zmanjša ali celo izgine.

Vendar pa se je s prenajedanjem pogosto težko spopasti brez strokovne pomoči, zlasti če so v ozadju globlje čustvene težave. Osebni zdravnik vas lahko napoti k specialistu, ki vam bo pomagal odkriti in odpraviti psihološke sprožilce, ki bi lahko povzročali vaše vedenje.

Družinski člani, prijatelji, sorodniki, učitelji, terapevti, dietetiki, člani podpornih skupin, zdravniki in drugi zdravstveni delavci vsi skupaj igrajo pomembno vlogo pri zagotavljanju, da oseba z motnjo hranjenja prejme potrebno oskrbo. Njihova podpora, spodbuda in vztrajnost so običajno izrednega pomena, saj veliko bolnikov svojih težav ne priznava in pomoč zavrne.

Pri marsikom je zdravljenje dolgotrajen, lahko celo doživljenjski proces, vendar pa je v mnogih primerih edina možnost za srečno in uspešno življenje.

Če kdo želi več govoriti o tej temi, ima vprašanja ali želi zaprositi za nasvet, lahko nam pišete tudi na info@dansanfit.com