Nova tarča na področju wellnessa: glukoza ali krvni sladkor. In to z dobrim razlogom: odkriva nam, kako rešiti svoje težave – od pridobivanja telesne teže in aken do neplodnosti in hrepenenja po nezdravi hrani.

Edini čas, ko morda slišiš za tvoj krvni sladkor, je med pregledom pri zdravniku. In razen če imaš sladkorno bolezen, je to verjetno konec pogovora o krvnem sladkorju.

No, stvari se spreminjajo. Nedavne znanstvene študije nam kažejo, da bi morali vsi skrbeti za svojo raven glukoze: 80 % ljudi, ki nimajo sladkorne bolezni, doživlja porast glukoze vsak dan po jedi.

Posledica teh skokov? Verižna reakcija vnetja, staranja in sproščanja inzulina v našem telesu, ki vodi do simptomov, ki jih vsi dobro poznamo: gube, akne, hrepenenje po sladkem, kronična utrujenost, pridobivanje telesne teže, nespečnost, neplodnost, nihanje razpoloženja … Zveni znano?

Čas je, da se bolj poglobimo v to temo in se končno začnemo zavedati koliko je krvni sladkor pomemben za naše zdravje, počutje in videz.

 

Kaj je porast glukoze?

Porast glukoze je velik porast koncentracije sladkorja v krvi po zaužitju obroka, ki vsebuje veliko sladke ali škrobne hrane. Porastu glukoze sledi padec ali “sladkorni pad”. Večina nas je ves dan na vlakcu smrti – gremo gor, pa dol, spet gor, pa dol. In posledice močno občutimo.

Vsakič, ko naša raven glukoze po skoku pade, se aktivira center hrepenenja v naših možganih. Posledica? Predelana hrana in sladkor so videti zelo, zelo privlačni. Ne gre za pomanjkanje volje – gre za naše ravni glukoze.

Močno povečanje koncentracije sladkorja v krvi in ​​sproščanje insulina, ki izloča sladkor iz krvnega obtoka, povzročita učinek, da si želimo še več ogljikovih hidratov. Hkrati pa na žalost človeško telo evolucijsko ni prilagojeno velikim odmerkom enostavnih ogljikovih hidratov in ne more samostojno razumeti, da nova energija v resnici ni potrebna. Nova doza sladkorja v krvi vodi v nove napade “sladkorne lakote” in tako nastane začaran krog.

 

Bolj ko krvni sladkor raste in pada, hitreje se staramo.

Noro, a resnično. Vsak skok glukoze pospeši proces, imenovan glikacija v telesu, ki nas stara tako znotraj kot zunaj. Glikacija je proces, pri katerem se krvni sladkor veže na vlakna kolagena in jih naredi trdnejša. Zaradi tega naj bi zgubila prožnost in elastičnosti in spodbudila nastanek gub in povešanje kože.

Druge posledice glikacije vključujejo: starostne pege, tanke črte in gube, hiperpigmentacije, kožo brez življenja, neenakomeren ten polti, povešeno in vrečasto kožo, vnetja in tumorje.

Boja proti gubam se lahko lotimo z zelenjavo, ki vsebuje lutein (špinača, kreša, paprika, solata), pa tudi grah in temnozelena zelenjava. Pomemben je tudi ustrezen dnevni vnos vitamina C.

Pri grajenju kolagena pomagajo tudi beljakovine in omega-3 maščobe, zato jih poskušajmo čim bolj vključiti v našo prehrano.

 

Za prekomerno telesno težo so kriva nihanja krvnega sladkorja

Obrambni mehanizem našega telesa pred skoki glukoze je odlaganje glukoze v naše maščobne celice. To vodi do povečanja velikosti maščobnih celic in s tem do velikosti našega pasu. Če je krvni sladkor stabilen, brez skokov in padcev, pride do manjšega pridobivanja maščobe in veliko lažje izgube teže.

Namreč, ko prebavljamo hrano visokim glikemičnim indeksom, je kri preplavljena s sladkorji, zato trebušna slinavka izloča velike količine inzulina, hormona, ki odstranjuje odvečno glukozo iz krvi. Če uživamo hrano z nizkim glikemičnim indeksom, v telesu nastaja manj inzulina. Medicinski in prehranski strokovnjaki se strinjajo, da visoke ravni inzulina zavirajo porabljanje maščobe in spodbujajo njeno shranjevanje (odvečna glukoza se spreminja in shranjuje kot maščoba, kar posledično vpliva na nabiranje odvečnih kilograma)

 

Kako nadzorovati svojo raven krvnega sladkorja?

Na splošno je najboljša hrana, ki znižuje krvni sladkor tista, ki jo telo počasi absorbira, ker ne povzroča skokov in padcev krvnega sladkorja. Glikemični indeks (GI) meri učinke določenih živil na raven sladkorja v krvi. Ljudje, ki želijo nadzorovati svojo raven, bi morali izbirati živila z nizkim ali srednjim GI.

Pomagaš si lahko tudi s prehranskimi dopolnili, ki uravnavajo tvoj krvni sladkor. To so predvsem Spirulina(pomaga povečati občutljivost na inzulin) in Psilium (uravnava krvni pritisk in nivo krvnega sladkorja).

Še en preprost trik: popij žlico kisa v vodi, preden zaužiješ nekaj sladkega.

In ko si zaželiš sladico – pojej jo pri naslednjem obroku namesto na prazen želodec.