Praznični dnevi se običajno uporabljajo kot izgovor za vso možno hrano in pijačo. Torte, kuhano vino, meso, sveže pečen kruh, šampanjec … ta živila so v prazničnih dnevih večinoma na mizi v vseh hišah.

Običajno po praznikih težko oblečemo hlače in zapremo gumbe na srajci. Tukaj je ena od najbolj znanih novoletnih odločitev; od 02.01. se bom držal diete in končno izgubil nekaj odvečnih kilogramov!

Nekateri celo naredijo prve korake, gredo v telovadnico in plačajo mesečno članarino. Teh obljub se držijo mesec dni in potem, nezadovoljni z rezultatom, prenehajo z dieto, prekličejo članarino in se odločijo, da bojo spet vse ponovili v letu 2020.

Znani scenarij?

Verjamem, da je … glede na to, da se ponovi vsako leto… iz leta v leto.

Ali obstajajo čarobni nasveti, ki bi prekinili ta začaran krog?

Ponavadi so najboljše rešitve skrite v najbolj enostavnih stvareh. Tako je tudi v tem primeru. Odgovor je v uravnoteženi prehrani skozi celo leto!

Sliši se zapleteno? Pravzaprav ni.

Ko se naučite kako hrano pretvoriti v svojo korist, nekaj dni praznične pojedine in polnega želodca ne bo povzročilo grozljivih posledic. Po drugi strani pa z dobrim menijem skozi celo leto poskrbimo za zdravo in vitalno telo, dober občutek in visoko raven energije.

Zaradi hrane smo lahko bolni, utrujeni, pretežki … ali pa smo lahko zdravi, polni energije in uravnotežene telesne mase. Hrana nam je lahko prijatelj ali sovražnik in mi smo tisti, ki se bomo odločili, v kakšnem odnosu bomo.

S samo nekaj odločitvami lahko spremenimo celotno sliko in prehrano spremenimo v orodje, ki nam bo prineslo zadovoljstvo. Pogosto pozabljamo, da mora biti hrana samo gorivo, ne način, kako se potolažimo ali nagradimo. Če to upoštevamo, potem preprosto pripravimo obrok, ki bo telesu zagotovil potrebne sestavine za pravilno in funkcionalno delo.

Tu mislimo predvsem na ogljikove hidrate. Pogosto jih uporabljamo za napačen namen in izberemo ogljikove hidrate, ki so napolnjeni s sladkorjem in s visokim glikemičnim indeksom, zaradi česar imamo številne probleme; od kopičenja maščob do sladkorne bolezni.

Nekatera živila z visokim glikemičnim indeksom so: beli riž, bela moka, koruzni kosmiči, banane, mango, kivi, testenine, njoki, polenta.
Zamenjati jih je treba z živili z nizkim glikemičnim indeksom: rjavi riž, pirino moko ali lečo, ovseno kašo, pomarančo, breskev, slive, durum testenine, stročnice, batat.

Ta majhna odločitev kot je eliminacija visokih glikemičnih ogljikovih hidratov ima lahko številne koristi, največja od njih je zmanjšana tveganost za razvoj sladkorne bolezni. Ti ogljikovi hidrati dejansko vplivajo na raven krvnega sladkorja, ki sproži aktivacijo insulina.

Ogljikovi hidrati z visokim GI so glavni krivec za nastanek maščob!

Naj bo v letu 2019 ena od novoletnih odličitvi odstranjevanje slabih ogljikovih hidratov in njihova nadomestitev z dobrimi ogljikovimi hidrati. Ne pozabite, da so prav OH bistveni vir energije in najpomembnejši vir hrane za naše možgane. Zato jih ne bi smeli popolnoma odpraviti.

S to majhno spremembo, brez slabe vesti, lahko uživate v bogati praznični mizi in v pestri izbiri piškotov.

Ne pozabite, da odvečne kilograme niste dobili v teh treh dneh okoli novega leta. Imeli ste jih že junija.

Z izobraževanjem in nekaj novih in enostavnih pravil v vaši prehrani, lahko ste naslednji junij precej lažji, polni energije, bleščeče kože in brez zoprnih zdravstvenih tegob kot so migrene, napihnjenost, nespečnost…

Če si želite več slišati in se naučiti o pravilni prehrani, se prijavite na enega od naših seminarjev in izvedite vse, kar morate vedeti o prehrani. V 2 urah intenzivnih predavanj odkrivamo vse pomembne informacije in odkrivamo največje napake, ki jih vsak dan naredimo nezavedno. Za več informacij o seminarju kliknite spodnji gumb!

VEČ O SEMINARJU
BREZPLAČEN SEMINAR!

Prijavite se na brezplačen seminar Hrana kot izvor težav, lahko pa rešitev! in se naučite koristnih informacij o zdravi in pravilni prehrani, ki jih boste lahko takoj prenesli v prakso!

VEČ O SEMINARJU